- Nie wstając z fotela i Ty możesz zwiedzić Wersal - Miłego oglądania!
materiał wideo HD: 41,27min.
Miejsce, które kocham i zawsze wracam! - Wersal, symbol
królewskiej Francji, to żelazny punkt zwiedzania okolic Paryża. Wejście na
teren pałacu prowadzi przez kutą bramę ozdobioną złoconym herbem królewskim na
pierwszy z dziedzińców, nazywany Dziedzińcem Ministrów. Tłum turystów maszeruje
po wysypanym żwirem, a w dalszej części - wybrukowanym kocimi łbami dziedzińcu
do konnego pomnika Ludwika XIV z lat 1835-1837 dłuta Pierre'a Carteliera i jego
ucznia Louisa Petitota. Kolejny dziedziniec, usytuowany przed najstarszą
częścią pałacu, nosi nazwę Marmurowego (od płyt, jakimi go wyłożono). Dalej
mogły wjeżdżać tylko powozy królewskie. Na wprost, za Dziedzińcem Marmurowym,
znajduje się najstarsza część pałacu - dawny zameczek myśliwski Ludwika XIII z
początków XVII w. Tutaj właśnie Ludwik XIV rozpoczął realizację gigantycznego
przedsięwzięcia, jakim stała się budowa największego pałacu Europy.
- Trasa zwiedzania prowadzi najpierw do skrzydła południowego, w którym znajduje się m.in. dwukondygnacyjna kaplica królewska, w której podobnie jak w Sainte-Chapelle dworzanie mogli zasiadać tylko na parterze, zaś galeria na piętrze przeznaczona była dla rodziny panującej. W tej samej części pałacu znajduje się późniejsza sala opery pałacowej, budowana według projektu Jacques-Ange Gabriela w czasach Ludwika XV, a oddana do użytku w 1770 r., z okazji ślubu delfina z Marią Antoniną. Na amfiteatralnie urządzonej widowni mieści się do 700 osób, a podłoga daje się częściowo podnosić, co pozwalało na przekształcanie wnętrza w elegancką salę balową. Aby uzyskać doskonały efekt akustyczny, prawdziwy marmur zastąpiono drewnianą imitacją. Dalej ogląda się apartamenty reprezentacyjne. Swoisty przedsionek do nich tworzy salon Herkulesa. Kolejne pomieszczenia noszą nazwy wywodzące się z mitologii rzymskiej: salon Obfitości, salony Wenus, Diany, Marsa, Merkurego i Apollina. Ta ostatnia pełniła funkcję sali tronowej Ludwika XIV i do dziś ozdobiona jest pochodzącym z 1701 r. portretem króla, autorstwa Hyacinthe'a Rigauda.
- Środek centralnej części pałacu zajmuje słynna Galeria Zwierciadlana, o 75 m długości, 10 m szerokości i 13 m wysokości. Zdobi ją 17 luster (uznawanych niegdyś za największe na świecie) ustawionych naprzeciw 17 okien. Za czasów Ludwika XIV odbywały się tu największe uroczystości, przede wszystkim słynne dworskie bale. Kandelabry oświetlały salę trzema tysiącami świec, pod ścianami ustawiano drzewa pomarańczowe w srebrnych donicach, a każdy szczegół zachowania ustalała szczegółowa etykieta. W tym najbardziej reprezentacyjnym pomieszczeniu rezydencji w 1871 r. proklamowano powołanie cesarstwa niemieckiego, a 28 czerwca 1919 r. podpisano traktat kończący I wojnę światową. Po niedawnym zamachu, kiedy próbowano rozbić słynne zwierciadła przy użyciu materiałów wybuchowych, zastąpiono je kopiami. Za Galerią Zwierciadlaną trasa prowadzi do sypialni królowej, gdzie przez kilka pokoleń monarsze małżonki wydawały na świat delfinów, owoce nocnych spacerów kolejnych Ludwików.
- Po nieco nużącym maratonie zwiedzania sal pałacowych turyści chętnie oddychają świeżym powietrzem w wersalskich ogrodach. Idąc dalej wzdłuż głównej osi parku, dochodzi się do Wielkiego Kanału (jego twórcy wzorowali się na weneckim Canale Grande), gdzie Ludwik XIV chętnie wydawał przyjęcia na łodziach i urządzał romantyczne przejażdżki gondolami. A jest po czym pływać, ponieważ kanał ma ponad 60 m szerokości i 2 km długości. Źródło: (Résidence officielle des rois de France, le château de Versailles ).
- Film umieszczono dzięki uprzejmości użytkownika YouTube - „dozia 1956”
Kontakt z naszą firmą:
E-mail: galeriedoris@gmail.com
Biuro: (+48) 606651701Strona firmowa: www.galeriedoris.pl